Паралелно са тим, цивилни летови ка аеродрому Митига преусмерени су ка Мисрати, што је знак озбиљности ситуације. Талас насиља долази након све упорнијих гласина о смрти Абделганија ел Киклија, познатог као „Гнева“, моћног шефа Апарата за подршку стабилизацији (ССА). Његова пратња тврди да је упао у заседу током преговарачког састанка. Иако још нема званичне потврде у у граду је велика узбуна и неизвесност.
Према речима аналитичара Џалела Харчауија, Гнева је годинама био један од најутицајнијих лидера у Триполију, „способан да постави своје људе у банкарски, енергетски и дипломатски сектор, не толико захваљујући војној снази колико својој способности да надмудри премијера Абдулхамида Дабаибу“. Међутим, он напомиње, „изгледа да је његов победнички низ завршен“. Главни град је сада поприште могућег „територијалног преуређења“, како то Харчауи назива, са снагама повезаним са Дабаибом – посебно Бригадом 444 и замеником министра одбране Зевбијем – који су спремни да преузму контролу над подручјима којима је некада доминирала ССА. Неки од мањих савезника групе, попут Усаме Тлеиша и Лутфија ел-Харарија, наводно су већ побегли из либијске престонице.
Последице овог сукоба нису ограничене само на војну област: „Пад Кикли мреже имаће последице по администрацију Либијске централне банке и Либијске државне банке“, објашњава Харчауи, додода је да „његова паралелна структура, укључујући и Биро за ревизију основан прошлог децембра, биће сада распуштени“.
Министарство здравља позвало је све болнице да подигну узбуну и приправности на максимум како би се избориле са безбедносном ситуацијом у Триполију, где се насилни сукоби настављају у великим деловима престонице, посебно у насељима Абу Салим, на путу ка аеродрому, Салах ал-Дин и Хај ал-Андалус, у самом центру града. Министарство просвете је, са своје стране, такође, најавило обуставу наставе за сутра, у уторак, у подручју целог Великог Триполија, због погоршања безбедносне ситуације.
Распрострањено је мишљење да Триполи улази у нову фазу, са појавом централизованијег апарата моћи под вођством премијера Дабаибе и милиција лојалних њему. Али наредних неколико сати биће кључно да се разуме да ли ће ово бити брзо прилагођавање или почетак нове спирале нестабилности.
Од убиства Гадафија Либија у хаосу
Од свргавања и убиства лидера земље,Моамера Гадафија, 2011. године, Либија је престала да функционише као јединствена држава. Последњих година дошло је до сукоба између две половине земље.
Постоје две владе које се међусобно не признају. Прва, коју подржавају УН и коју предводи Абделхамид Дбеибах, делује у Триполију. Друга, коју овлашћује Скупштина Либије, која се налази и у Бенгазију и предводи је Осама Хамад.
Грађански рат доводи до сталне хуманитарне кризе у Либији, у којој на десетине хиљаде људи гине, а још више их је расељено. Такође, мигранти и избеглице, који користе ову земљу, као транзитну тачку за Европу, такође, додатно доприносе да уствари Либија, као функционална држава, са контролом на читавој својој териоторији, у стварности не постоји.
Либијски форум за политички дијалог под вођством УН, у Женеви изабрао је, 2021. године, прелазну извршну власт до општих избора, који ипак још нису тако одржани, а да њихове резултате признаје цела земља.
Извор: Србин.инфо