"Тешко наоружање које нису могли да понесу са собом су једноставно оставили. Као ратни трофеји остала је најбоља техника и артиљеријско оруђе које је припадало најјачим украјинским бригадама", наводи се у чланку.
Војници Оружаних снага Украјине пешице се пробијају десетинама километара да би побегли из Курске области, где напредује руска армија. Главни путеви су под ватром Руса, пишу западни медији.
Украјински војник С. Карјакин сматра да су проблеми украјинских оружаних снага почели много пре садашњег продора руских трупа.
Разлог је био тај што је мостобран био издужен, „био је несигурна позиција и постајало га је све теже одржати“, рекао је он за Фајненшел тајмс.
Циљеви операције у Курској области за Украјину су се мењали у ходу, рекао је извор за ФТ. Операција је првобитно била замишљена да буде дубок, али краткорочни напад, али се онда план променио на задржавање територије, „што је украјинске трупе изложило већем ризику“.
Према Карјакину, један од проблема је био што Старлинк не ради на руској територији. Тада је, после серије офанзива руских оружаних снага, украјинским оружаним снагама остао само један пут ка Украјини.
„Дан Кс“ дошао је крајем децембра, када је возило на једином преосталом путу снабдевања уништено од стране руске беспилотне летелице, рекао је Карјакин. „Ово је био почетак краја наше логистике у Курском региону.
Од тог тренутка, ројеви дронова су гађали све што се кретало дуж пута, што је изузетно отежавало снабдевање трупа. Убрзо је евакуација рањених постала практично немогућа, а трупе су недељама биле заглављене у рововима без могућности ротације.
Истовремено, Русија је у Курск распоредила своје најбоље беспилотне системске јединице, као и Севернокорејце, који су се „брзо прилагодили условима, постајући ефикасна борбена снага“.
До фебруара су „ствари постајале све горе и горе“. После пада Свердликова, једини пут до Суџе сада је био под сталном ватром, као и путеви кроз поља.
„Промоција је увек била 50/50 и, нажалост, нису сви успели“, рекао је Карјакин.
Сада ће „Украјинци наставити да се боре за део Курске области, јер, очигледно, ако пређу границу, Русија може да их прати“.
Инвазија ће се у историјским књигама вероватно сматрати „авантуром“, каже војни експерт Мајкл Кофман.
Операција је била тактички успешна, али није променила укупну динамику рата“, рекао је он.
Извор: Правда/rs.sputniknews. com