Najnovije

TENZIJE RASTU IZMEĐU TURSKE I GRČKE! Ankara postaje sve agresivnija! U borbi za naftu uključeni i hakeri!

U nedelju su sajtovi grčkog Ministarstva spoljnih poslova i parlamenta u Atini i dalje bili nedostupni. Dva dana ranije turski hakeri objavili su da su upali u njihove sisteme, kao i u sisteme grčke obaveštajne službe i atinske Berze.

Turski naftni brod (Foto: Jutjub)

“Vojnici Feniksa”, kako sebe nazivaju na Fejsbuku, obrazložili su napade sukobom oko prava na eksploataciju nafte u istočnom Sredozmenom moru.

U subotu posle podne grčki hakeri su uzvratili udarac.

- Napadi su upravo počeli - objavila je organizacija “Anonimous Greece” na društvenim mrežama. Uzvratnim napadom pogođeno je najmanje deset sajtova turske vlade, među kojima i obaveštajne službe i Ministarstva spoljnih poslova u Ankari.

Ovo nije prvi put da se hakeri iz dve zemlje međusobno obračunavaju, ali sada ovaj duel dobija novu dimenziju, a događa se u trenutku kad su odnosi između dve susedne zemlje i članice NATO u velikoj krizi.

Pojedini grčki mediji čak spekulišu o “ratnoj opasnosti” i optužuju Tursku da je zauzela nov, agresivan kurs u spoljnoj politici. Na grčkoj televiziji “Skai”, ministar odbrane Nikos Pangiotopulos izjavio je da su turski avioni "za jedan dan" čak 80 puta povredili vazdušni prostor Grčke.

Erdogan najavio da će južno od Krita uskoro početi potraga za gasom

Odnos između dva istorijska protivnika u novije vreme karakterišu naizmenični usponi i padovi. Grčka i dalje podržava članstvo Turske u EU, smatrajući da bi sused vezan za Evropu bio uračunljiviji. Napetost, međutim, već dugo izaziva potraga za gasom u Sredozemnom moru, u prvo vreme u vodama Kipra.

U novembru je Turska potpisala pomorski sporazum s Libijom, koji zanemaruje prisustvo grčkih ostrva poput Krita i Rodosa između obala turske i Libije. Mada Grčka taj sporazum smatra pravno “ništavnim”, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je prošle nedelje najavio da će Turska ove godine početi potragu za gasom južno od Krita.

Grčka ovaj deo mora smatra “ekskluzivnom ekonomskom zonom”, jer velika ostrva poput Krita, prema tvrdnjama Atine, imaju svoj “kontinentalni šelf”, tj. pripadaju pojasu morskog dna koji neposredno okružuje kontinentalni deo Grčke. Osim toga, kroz isto područje treba da prođe i gasovod "Eastmed", koje planiraju da izgrade Grčka, Kipar i Izrael. Drugog januara ministri spoljnih poslova potpisali su u Atini odgovarajući sporazum.

Gasovod dug 1.900 kilometara, koštaće najmanje sedam milijardi evra, a transportovaće gas sa gasnih polja u Izraelu i na Kipru u Evropu.

Oklopno vozilo BMP-2 ruši sve pred sobom! Više o tome OVDE.

Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA