Iako EU nije objavila listu pogođenih programa, dva izvora, uključujući jednog visokog diplomatu, rekli su Rojtersu da je više od deset projekata u ukupnom iznosu od najmanje 150 miliona evra pogođeno ograničenjima EU.
To uključuje postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda od 70 miliona evra i renoviranje koncertne sale.
Priština je umanjila važnost mera, ali sudbina ovih projekata pokazuje uticaj na jednu od najsiromašnijih regiona Evrope.
Dve privatne ankete podeljene sa Rojtersom pokazale su da se očekuje da će Kurtijeva partija Samoopredeljenje i koalicioni partneri dobiti oko 40 odsto glasova, za razliku od 50,2 odsto koliko su dobili 2021. godine.
Neke države EU žele da ukinu mere, ali postoji protivljenje zemalja, uključujući Francusku i Mađarsku.
„Građani svih nacionalnosti osećaju negativne posledice sankcija EU, jer je vlada obećala 70 miliona evra za izgradnju prvog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda za čišćenje prištinskog sistema kanala začepljenog otpadom. Taj plan je u zastoju”, rekao je zamenik gradonačelnika Prištine Aljban Zogaj.
„Posle decenija konačno smo rešavali pitanje prečišćavanja otpadnih voda koje zagađuju reku Sitnicu, jednu od najzagađenijih reka u Evropi. Sirova kanalizacija se ispušta u kanale. NJihove obale su obložene napuštenim kuhinjskim posuđem, kutijama i flašama“, kazao je on.
Kanalizacija teče u blizini kuće meštanke Sanije Tači, koja od neprijatnih mirisa ne može da otvori prozore.
„Nemam reči da opišem kroz šta prolazimo. Kao što vidite, rešenje se ne vidi“, rekla je Tači.
Pročitajte OVDE šta je Zaharova rekla o opciji privremenog prekida vatre u Ukrajini
Izvor: Kosovo Onlajn