Федерална служба безбедности (ФСБ) Руске Федерације осујетила је операцију отмице хеликоптера за електронско ратовање Ми-8МТПР-1 Ваздушно-космичких снага Русије, коју је покушала да спроведе Главна обавештајна управа украјинског министарства одбране.
"Украјински војни обавештајци покушали су да регрутују руског војног пилота са циљем да отму летелицу и пребаце је на територију под контролом Оружаних снага Украјине", наводи се у саопштењу ФСБ.
Како је сам руски пилот рекао на снимку који је објавила руска служба, припадник украјински обавештајац покушао је да га регрутује преко Телеграма.
"Извесни Сергеј ме је контактирао преко апликације Телеграма, а како се испоставило, био је припадник украјинских специјалних служби и понудио ми је сарадњу", изјавио је руски пилот.
Како наводи, његов задатак био је да на одређени дан прелети преко линије контакта, као и да и претходно отрује своје колеге лековима које је добио од украјинског ГУР-а.
Према речима једног од оперативаца ФСБ-а, руске службе настављају да прате покушаје украјинских обавештајаца да отму летелице Ратног ваздухопловства РФ.
"Осећајући подршку својих западних налогодаваца, пре свега британских обавештајних служби, да би демонстрирали своју имагинарну ефикасност и оправдали утрошена финансијска средства, украјинске обавештајне службе су спремне чак и да убијају руске грађане, укључујући и тровање", рекао је он.
Иначе, из ФСБ-а додају да су њихови оперативци од новембра 2023. године пратили операцију ГУР-а чији је циљ био отмица хеликоптера за електронско ратовање.
"То се зове обавештајна игра. Непријатељски обавештајац је мислио да регрутује нашег пилота, а у ствари је већ био 'на удици' контраобавештајаца ФСБ. То се спроводи од новембра 2023. године", наводи се у извештају ТВ канала "Русија 24", позивајући се на податке ФСБ.
"С обзиром на тренутну ситуацију у Украјини, обавештајне службе европских држава су мање спремне да спроводе заједничке операције са украјинским обавештајним службама, плашећи се губитка имиџа", додао је руски обавештајац.
Након спречавања украјинске операције, ФСБ је објавио снимак напада на положаје Оружаних снага Украјине, који су изведени на основу података добијених захваљујући контраобавештајном раду током спречавања отмице хеликоптера.
"Током обавештајне игре, руски контраобавештајци су открили положаје ПВО и локације јединица Оружаних снага Украјине, које су накнадно биле изложене ефективном ватреном дејству", наводе из ФСБ-а.
Шта је ГУР нудио руском пилоту?
Према речима врбованог пилота, припадници украјинског ГУР-а обећали су му да ће пре отмице хеликоптера пребацити његову породицу у Украјину преко Турске и Молдавије, док су молдавске обавештајне службе требале да делују као партнери својим украјинским колегама.
"Пре лета, моја породица, моја супруга и деца, морали су да се преселе у иностранство. Затим су украјинске специјалне службе требале да их превезу у Кишињев, одакле би их покупили аутомобилом", рекао је пилот у видео снимку који је објавио ФСБ.
"У почетку је било планирано да се породица војника (пилота) одведе у Украјину преко Пољске или Летоније. Али накнадно је украјинска обавештајна служба изабрала молдавске специјалне службе за партнере у операцији отмице хеликоптера", истакао је оперативац ФСБ-а, и додао:
"У Молдавији се ГУР осећа слободно, не узимајући посебно у обзир мишљења својих партнера".
Према његовим речима, због тога је изабрана је друга рута за превоз породице пилота - преко Турске и Молдавије до Украјине.
"Када је гуровац (запосленик ГУР-а) сазнао број телефона супруге пилота, убедио ју је да напусти земљу пре свог мужа, чак и пре него што је хеликоптер отет. То су уобичајени методи украјинске обавештајне службе, да би их потом уцењивали узимањем породице пилота за таоце", навео је он и додао да је Сергеј понудио пилоту 600.000-750.000 долара, као и каснији трансфер у Чешку за њега и породицу.
ПРОТЕСТ ИСПРЕД ВЛАДЕ! Опозиција тражи одговорност за трагедију у Новом Саду
Извор: Рт.рс