Најновије

КО ТО НАМА О ЈЕФТИНИМ НАПАДИМА? Хрвати одговарају, Ковач се позива на "важно" чланствао у ЕУ

Министар спољних послова Хрватске Миро Ковач изјавио је данас да протестна нота Србије због поништавања пресуде кардиналу Алојзију Степинцу, која је уручена хрватском амбасадору у Београду, представља јефтин напад и покушај дестабилизације Хрватске "у осетљивом тренутку, након распуштања сабора и пре прославе Олује".
"Рецепт из 1990. година, подсећа на времена Слободана Милошевића и велику српску агресију. Позивамо власти у Србији да се у јавном обраћању, када комуницирају са својом јавношћу и са суседним државама, да се користе рационалним, разумним речником", рекао је Ковач, преноси Н1.
Он тврди да су у ноти изречене измишљотине и лажни цитати који се тичу кардинала Степинца и да је то неприхватљиво.
"Знамо да је код нас Степинац био мученик, ми такав речник одбацујемо. Желимо са Србијом да градимо нормалне добросуседске односе, овакав начин не доприноси томе", рекао је Ковач.
Србија, према његовом мишљењу, сада има шансу да се промени и да крене ка ЕУ.
"Ми смо у Хрватској много тога променили и Србија има ту шансу", навео је Ковач, који каже да Србија треба да престане са оваквим "неукусним јефитиним нападима који подсећају на Слободана Милошšевића".
Ковач, који је данас председавао првим састанком Комисије хрватске владе за праћење спровођења прелазних мерила у преговарачким поглављима 23 и 24 о приступању Србије ЕУ, рекао је да ће ти састанци бити редовни и да ће се "послу приступити рационално и ефикасно".
"Желимо напредак Србије и испуњавање захтева Хрватске"
-Желимо да Србија има европску перспективу, да напредује ка ЕУ, јер ће то аутоматски значити да ће Србија морати да испуни захтеве које је Хрватска поставила, као што су закон о јурисдикцији над ратним злочинима и споразум о заштити националних мањина - рекао је Ковач.
Иначе, састанку Комисије хрватске владе за праћење спроводјења прелазних мерила у преговарачким поглављима 23 и 24 о приступању Србије ЕУ присуствовали су и министар правде Анте Шпрље и министар бранитеља Томо Медвед.
Шпрље рекао је ће се Хрватска држати начела мониторинга која вреде у свим модерним европским државама те да ће исто тражити и од Србије, преноси Н1.
- Не тражимо да Србија ради било шта што не спада у круг редовног права и правде чланица ЕУ и очекујемо да продје поступак у којем ће се ускладити с правним системима ЕУ - рекао је он.
За праћење поступања Србије у прилагођавању закона о универзалној јурисдикцији, који тражи Хрватска, биће задужено Министарство бранитеља.
- Србија је преузела обавезу промене закона и прилагођавање с правном тековином ЕУ. Србија не може бити надлежна за прогон хрватских бранитеља из Домовинског рата - рекао је министар бранитеља и додао да је друго питање проналазак несталих особа.
Један од највећих проблема је управо закон о универзалној јурисдикцији, а према неким информацијама на попису српског министарства за ратне злочине је око 300 хрватских бранитеља, наводи Н1.
- Ми имамо попис 43 особе достављен 2011. Након тога Србија није достављала ништа, иако се обавезала. Тражићемо да се држи онога на шта се обавезала - рекао је Шпрље.
Хрватска је, према његовим речима, била коректна и доставила је пописе, а Србија није.
- Евиденција је лако проверљива, само треба имати воље и одрадити. Друге земље у ЕУ немају такав закон. У Србији постоје специфичности које нису уобичајене у ЕУ - рекао је хрватски министар правде.
Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Филантропи из европе

Звоњење на вратима.Човек отвара врата и види на прагу како стоји особа са киселим изразом ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА