Најновије

СРБИ СА КОСОВА И ДАЉЕ СТРЕПЕ: Зид је срушен, шта је следеће?

Потпорни зид код моста на Ибру срушен је јуче у северном делу Косовске Митровице а да, на срећу, нико није ударио главом о њега.

Косовска Митровица (Фото: Јутјуб)

Ипак, тензије су се могле осетити и на северу и на југу Косова, због чега обични грађани опет желе само једно - мир.
Зид висок два метра, који је претходних месеци био разлог за распиривање (стварних или измишљених) страсти обе стране на Косову и тема албанско-српских преговора у Бриселу, бар на папиру од јуче више није јабука раздора. Уклањање ове конструкције трајало је 60 минута и протекло је без инцидената, у складу са прекјучерашњим договором градоначелника Северне Косовске Митровице Горана Ракића и косовског министра просторног планирања Ферата Шаље, а уз посредство Канцеларије ЕУ и амбасаде САД.

На основу тог споразума и према плану уређења, срушени зид биће замењен новом конструкцијом, која ће бити увучена два метра према унутрашњости пешачке зоне, а њена изградња требало би сутра да почне. То значи да ће спорни зид бити померен за свега два метра.

Ипак, имајући у виду све што се догађало претходних недеља и дана, након хапшења Харадинаја, покушаја да српски воз уђе на Косово и драме око зида, обични смртници се с правом питају шта је следеће.
Житељ Северне Косовске Митровице Душан Радаковић истиче за да је сваки договор бољи од било којег сукоба.

- Битно је и то да је зид срушен без протеста, иако је северни део града и даље подељен на оне који су били за зид и оне који су били против њега. Тај мост код Ибра представља и физичку и психичку баријеру између српског и албанског дела Косовске Митровице. Има симболику, јер се на њему догодило ко зна колико инцидената претходних година - објашњава Радаковић, директор Центра за заступање демократске културе.
Како каже, због те историје ове саобраћајнице врло лако је могло поново да дође до сукоба.
- Нажалост, људи овде већ 18 година живе под тензијама и стално нешто ишчекују а да више ни сами не знају шта. Завладала је летаргија. Никоме више није до рата. Сви су се окренули економији, послу, егзистенцији - наглашава он.
Нажалост, повод за нова трвења могу се увек наћи.
- Полемика се тренутно води и у вези са демаркацијом Северне Косовске Митровице, пошто је српско село Суви До припало јужном, албанском делу града, што прави велике папиролошке проблеме. Ипак, очекујем да се смире страсти у наредном периоду, иако је ово изборна година. Такође, не очекујем ни много споразума у скорије време, баш због избора - каже Радаковић.

Тензије су се јуче могле осетити и више од 70 километара далеко од Косовске Митровице - у Гораждевцу, једној од највећих српских енклава јужно од Ибра.
- У оваквим ситуацијама не излазимо много ван села, поготово не са децом. Ми смо свакакве голготе овде проживљавали претходних година. И гранатирање и путовања до Београда преко Црне Горе и Рожаја из безбедносних разлога и зато нам је најбитнији мир. Због тога би и о свему у чему се не слажемо с Албанцима требало да разговарамо да бисмо дошли до заједничког решења - истиче Миливоје Здравковић, директор ОШ "Јанко Јовићевић" у Гораждевцу.
Ученици су још недељу дана на распусту, али без обзира на то значила им је јучерашња посета КФОР-а, који су донели и пригодне дарове.
- Дошли су нам Италијани и донели деци на поклон школски прибор. Хтели су да виде и каква је ситуација у селу. Сигурно да се уз њих осећамо много сигурније - рекао је он.
Додаје и да ипак не треба ни генерализовати.
- Углавном, провокације стижу од појединаца међу Албанцима и ми настојимо да се таквих клонимо. Постоје с друге стране и они нормални, са којима немамо проблема - закључује Здравковић.

Са два метра на 70 центиметара

Нова конструкција која ће заменити потпорни зид код моста на Ибру биће висока 70 центиметара, а широка 120 центиметара. Градња ове конструкције почеће сутра. У плану је и изградња бициклистичке стазе у околини моста.
Овакав преуређени део града би требало да буде заштита пешачке зоне у Улици краља Петра од уласка возила. У ову улицу једино ће моћи да улазе возила Хитне помоћи, полиције и ватрогасних служби. А то ће бити могуће ако један део зида (девет метара) буде замењен потапајућим стубићима, да би ове службе, ако буде било потребе, могле да прођу. Те службе ће једине имати даљинске управљаче за спуштање и подизање стубића.

Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА