Најновије

DW: ЕУ немоћна ако се Београд и Приштина договоре! Решење или хаос?

Прича о етничком разграничењу Србије и тзв. Косова се у штампи на немачком , како преноси Дојче веле, се тумачи двојако - као шанса да решење коначно дође из самог региона и као опасност која може читав Балкан увести у хаос.

Тачи, Могерини и Вучић (Фото: Јутјуб)

Андреас Ернст, познавалац Балкана, за швајцарски „Ноје цирхер цајтунг“ тако пише, У Београду и Приштини се већ дуго размишљало о промени граница јер се конфликт разумевао као "борба за територију и сопствену нацију", пише Дојче веле.

"На Западу су, међутим, промене граница по етничким критеријумима сматране рецептом за нове конфликте - на послетку су и ратови током распада Југославије ишли том логиком, пише Ернст и закључује да и косовска независност "прецизно говорећи, такође представља промену граница на етничкој бази", али је, како каже, "обрисана из рачунице тако што је проглашена случајем 'суи генерис' ".

Нови преговарачки простор се, додаје Ернест, отворио из Беле куће где Трампова администрација не поштује старе табуе, а наводи и да је комесар за проширење ЕУ Јоханес Хан контрирао канцеларки Ангели Меркел и њеном тврдом ставу о непромењивости граница тако што је рекао да се овде ради о билатералном конфликту, а не преседану за све спорове.

Наводећи да међу познаваоцима региона постоји задршка због могућег домино-ефекта у БиХ и Македонији, Ернст закључује да се из српског дела БиХ чују такви тонови, али да су се они, без последица, чули још при проглашењу независности Косова, и скреће пажну и на мишљења познаваоца региона који сада виде прилику да две стране одлуче саме, а не да то уместо њих чине европске дипломате, уз само два услова: апсолутно одрицање од насиља и обавеза да се свако решење потврди на референдумима у погођеним општинама и двојим државама. "

Један од тих познавалаца региона који има задршку Карл Билт, бивши шведски шеф дипломатије, специјални изасланик ЕУ за Југославију и високи представник у БиХ, у интервјуу „Франкфуртер алгемајне цајтунгу“ каже да је "повратк идеје да је једноставно и чак подстицајно за стабилност да се на Балкану стварају моноетничке држав, илузија,и да је то показала "прошлост региона".

Он наводи, да Вучић у Србији има јаку позицију и много утицаја на то како медији извештавају, али да је политички систем Косова врло фрагментисан и да није вероватно да решење које подразумева одрицање од севера Косова уопште прође приштински парламент.

"Али то не умањује моје бриге. Јер чињеница да Вашингтон и делимично ЕУ одобравају такво решење или му се не супротстављају јесте охрабрење за све политичаре у региону који сањају о стварању моноетничких држава", рекао је Бил и додао да има утисак да Сједињене Државе нису више "спремне да преузму одговорност за своју политику.

"То ће препустити Европи. Али Европа је у овој ствари у најбољем случају инертна. Питам се: ако неко доводи ствари пред свршен чин и то Американци прихвате - да ли су Европљани довољно јаки да то спрече?"

Билт каже и да је нереално мислити да се последице размене територија могу изоловати, те да Ханово објашњење да мора бити институционалних гаранција да такво једно решење неће бити узор за друге конфликте, неће спречити да таква политика у другим деловима Балкана послужи као инспирација.

"Ако Прешево може постати део Косова - зашто онда не може македонско Тетово? Ако Митровица може бити део Србије - зашто не и Бањалука у Босни?", пита се Билт.

“Франкфуртер рундшау“, такође франкфуртски лист, пише да према дипломатским изворима Вучић и Тачи већ имају договор о размени територија по етничком критеријуму, те да и у Европској унији имају подршку за то.

Тако наводно Француска нема ништа против таквог решења, а и Сједињене Државе су под Трампом прешле на ту линију, а једина земља која се јасно успротивила томе је Немачка.

"Савезна канцеларка Ангела Меркел је разумела да је ово игра ватром која може имати несагледиве последице за БиХ и Македонију и да одведе цео регион у хаос", пише новинарка Аделхајд Велфл, и додаје да су још Велика Британија и Шведска против промене граница.

За остале у Европи оцењује да су очито месечари који су заборавили историју.

"Јер ако на Балкану победи етнички принцип, у опасности је мировна политика Запада у последњих тридесет година,пише Велфл и наводи да етничко разграничење у ниском старту чека Милорад Додик, председник Републике Српске, који се залаже за прикључење тог ентитета Србији у којој би био и север Косова.

"Тиме он следи исти циљ који је деведесетих водио до више ратова, десетина хиљада мртвих и геноцида у Сребреници", тврди Велфл и додаје да Додик у праву када каже да у се међународне околности се мењају.

"Русија све јаче дела на Балкану и у оквиру ЕУ, рецимо у Аустрији, а на САД под председником Доналдом Трампом више се не може ослонити."

Лист наводи да 7. септембра Вучић и Тачи поново треба да дођу у Брисел, а да ће 9. септембра Вучић објавити своје планове на северу Косова.

"Дан се очекује са неизвесношћу. Ако се поново (Вучић) изјасни за поделу Косова, онда ће се Немачка свакако изнова успротивити. Тиме Немачка важи за последњег гаранта мировних напора Запада на Балкану. У Берлину се то чини уз подсећање да је Немачка на Балкану превише важна како би једноставно била игнорисана", закључује се у тексту, који преноси „Дојче веле“.

Прочитајте ОВДЕ шта каже Блумберг о размени територија.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Приштина почела припреме за разграничење, Београд одговара да то не иде без договора.

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА