Најновије

ОВО ЈЕ ОЗБИЉАН ПРОБЛЕМ СРБИЈЕ: Борба против илегалне трговине?

Шверц  дувана представља озбиљан проблем у Србији, истакнуто је на конференцији за медије поводом реализације пројекта „Борба против илегалне трговине кроз истраживање, образовање и подизање свести“,  која је одржана данас у Новом Саду.  Том приликом медијима су се обратили учесници у пројекту: проф. др Маја Цогољевић, ПР менаџер пројекта (Висока школа за пословну економију и предузетништво, Београд), проф. др Зорана Никитовић, менаџер пројекта (Висока школа за пословну економију и предузетништво, Београд), проф. др Милош Бешић, руководилац пројектних истраживања (Факултет политичких наука, Београд) и Горан Лапчевић, вођа пројектног тима (Висока  школа за пословну економију и предузетништво Београд).

(Фото: Промо)

„Пројекат  ће се фокусирати на илегалну трговину дуваном, анализирајући везу између илегалне трговине и других кривичних дела“- нагласила је проф. др Зорана Никитовић, менаџер пројекта и истакла шта су циљеви.

„Циљеви пројекта су испитивање незаконитих послова као што су: кријумчарење дувана, фалсификовање дуванских и алкохолних производа, утврђивање везе илегалне трговине са другим облицима криминала, утврђивање недостатака у постојећем законском оквиру, развијање и спровођење тренинг курсева у области борбе против илегалне трговине за полицијске и царинске службенике, пореске органе итд., спровођење широке комуникацијске кампање за подизање свести о проблему илегалне трговине и њених веза са другим облицима криминала. „

Представљајући истраживачки део пројекта, проф. др Милош Бешић је нагласио је да ће се он „фокусирати на разјашњавање функционисања одабраних облика илегалне трговине анализом и моделирањем посматрајући их, не као криминал већ као бизнис са специфичним карактеристикама и окружењем.“

„Проблем илегалне трговине дувана није проблем који постоји само у Србији, већ и у много развијеним земљама“, рекао је проф. др Милош Бешић и навео да „су за сада таква сазнања да је то веома озбиљна количина у питању,  да задњих година имамо негативне трендове у смислу ефекта који има и позитивне у смислу о количини дувана који се шверцује“  и истакао да је „овај задатак веома важан за добро наше економије, индустријског сектора и за добро грађана.“

Горан Лапчевић, вођа пројекта најавио је да се на „основу прикупљених података и резултата истраживања креирати тренинг програми за ефикасну борбу против илегалне трговине за групу практичара и стручњака са територије Западног Балкана у циљу повезивања и обезбеђивања основа за будућу сарадњу, а комуникациона кампања би требало да допринесе подизању свести о значају илегалне трговине и смањивању толеранције друштва према наведеним облицима криминала као и укључивању већег броја људи из науке за рад на овој теми.“ 

Проф. Горан Лапчевић рекао је да „илегална трговина није феномен који је карактеристичан за једну земљу и обично у тим процесима учесвују играчи са шире територије„  и истакао да је слоган са којим се улази у целу ову причу „Стоп илегалној трговини.“

Пројекат „Борба против илегалне трговине кроз истраживање, образовање и подизање свести“ финансира PMI IMPACT-глобална иницјатива коју је покренуо Philip Morris International Inc за подршку јавним, приватним и невладиним организацијама за развој и спровођење пројеката против илегалне трговине дуваном и повезаних кривичних дела. Овај пројекат реализује Висока школа за пословну економију и предузетништво из Београда у сарадњи са Центром за демократију и људска права - ЦЕДЕМ из Подгорице, као партнером на пројекту.


Извор: Правда

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА