Најновије

НАСТАВЉЕНО СУЂЕЊЕ ТАЧИЈУ: Американка сведочила о насиљу на Косову и Метохији

Након што је раније данас пред судом у Хагу у процесу Хашиму Тачију и осталим оптуженима саслушана бивша службеница мисије ОЕБС-а у Приштини Сандра Мичел, почело је и сведочење сведока Канцеларије специјализованог тужилаштва (ЗПС) Дејана Јевтића.

Хашим Тачи (Фото: Јутјуб)

Тужилац Ћезари Микалчук је рекао да је сведок из села Мухлан у општини Сува Река и да је био заточен у селу Будаково, преноси Коха.

„Срби су одведени у кућу у Будакову где су им ставили повезе на очи и лисице на руке. Потом су их тукли пушкама и ланцима и одвели у бункер иза куће где су испитивани“, рекао је тужилац.

Према његовим речима, сведок Јевтић је током саслушања сазнао да му је отац убијен.

„Саслушана су и друга двојица Срба. Сва тројица Срба су одведена у кућу удаљену око два - три километра где су у подруму претучени. У том подруму су била заточена и два Албанца. Они су рекли сведоку да су сматрани издајницима који су сарађивали са српском полицијом“, рекао је тужилац и навео да су сведок и остали српски заточеници пуштени 5. јула 1998. године.

Михалчук је казао да се Јевтић никада није вратио у своје село и да је сазнао да му је кућа срушена након што су његови рођаци напустили Косово и Метохију у јуну 1999. године, као и да је сведоку Јевтићу била потребна медицинска помоћ због задобијених повреда.

У Хагу је раније данас у својству сведока у истом процесу испитана бивша службеница мисије ОЕБС-а у Приштини Сандра Мичел, која је поновила да је приликом састанака са Тачијем 1999. године он негирао да је та терористичка организација киднаповала и затварала Србе и неистомишљенике.

Мичелова, Американка која је радила у ОЕБС-у време када је шеф те мисије у покрајини био Вилијем Вокер, рекла је и да су тада испред штаба ОЕБС-а у Приштини протествовале породице Срба, које су се питале где су нестали њихови ближњи, преноси Танјуг. Према њеним речима, у то време Тачи је преузео улогу лидера на Косову и Метохији и доносио је све политичке одлуке.

На питање како би описала безбедносну ситуацију након повлачења српских снага, она је рекла да није било безбедно, да је негде постојао отпор, али да су то више били грађански немири.

„Било је окршаја између ОВК и Срба. Срби су се повукли по договору, али у Косовској Митровици је стално било насиља. Митровице се највише сећам, јер сам била ту током једног од окршаја“, рекла је између осталог Мичелова.

Она се и раније појављивала пред судом у Хагу да сведочи на суђењима Милану Милутиновићу, Николи Шаиновићу, Драгољубу Ојданићу, Небојши Павковићу, Владимиру Лазаревићу и Сретену Лукићу.

Бивши лидери тзв. ОВК Хашим Тачи, Кадри Весељи, Реџеп Сељими и Јакуп Краснићи терете се за ратне злочине на Косову и Метохији, односно за прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, присилни нестанак, мучење и убиства у периоду од марта 1998. до септембра 1999. године. Ухапшени су на у новембру 2020. године и од тада се налазе у притвору суда у Хагу.

Извор: sputnikportal,rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Филантропи из европе

Звоњење на вратима.Човек отвара врата и види на прагу како стоји особа са киселим изразом ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА