Представници три удружења родитеља који сумњају да су им бебе отете на рођењу одлучили су да упуте ургенцију Републичком јавном тужилаштву. Овај потез уследио је, како су објаснили након јучерашње седнице Комисије за истраге о несталим бебама, због непоступања тужилаца у три случаја због којих су поднели кривичне пријаве против наводних отмичара деце.
– Реч је о случајевима о којима смо прикупили податке и поднели пријаве надлежним тужилаштвима пре две и три године. Један од поступака води се пред Вишим тужилаштвом у Сремској Митровици, али немамо никакве повратне информације и не знамо да ли је вођена истрага. Реч је о случају у којем је један пар бебу стару три дана уписао као рођену, иако се жена није породила. Управо је то један од модела на који наилазимо када је реч о крађи беба – фиктиван упис порођаја. Тужилаштва су дужна да реагују по нашим пријавама и да нас о томе обавештавају, али се то не дешава. Због тога смо тражили и тај захтев понављамо – да се оснује посебно тужилаштво које би се бавило само овим случајевима – каже за „Политику” Радиша Павловић, председник Удружења за истину и правду о бебама и члан владине комисије.
Он је подсетио и на случај Млађана Радивојевића, којем је ДНК анализа потврдила сумње да је отет од биолошке породице, а његовој мајци Милици да није истина оно што јој је речено у болници – да јој је беба преминула. Пут до истине је био тежак будући да су, сведочи Павловић, надлежни центри за социјални рад одбијали да доставе неопходну документацију.
– Након овог доказаног случаја имамо пуно право да тражимо оснивање посебног тужилаштва јер државни органи не поступају по нашим пријавама и не достављају нам тражене податке. Штету нам наноси и политизације ове теме, у којој појединци обећавају родитељима да ће с позиције народних посланика решити њихове случајеве. А претходно су одбили да учествују у раду комисије која има таква овлашћења да јој се сви државни органи и институције ставе на располагање у прикупљању чињеница и доказа како би се дошло до истине– казао је Павловић
Он је додао и да има сазнања да је од 2007. године уништавана документација, док се један део налази и у Безбедносно-информативној агенцији (БИА). Комисија је јуче одлучила да упути директорима Архива Србије, Институту за неонатологију, Републичкој јавној тужитељки Загорки Доловац и представницима БИА позив за учешће у наредним седницама.
Извор: Политика