Најновије

СТУДЕНТИ ИЗ БЕОГРАДА И НИША НА ПУТУ КА КРАГУЈЕВЦУ: Глумци се придружили

Групе студената београдских и новосадских факултета, али и из Ниша, кренуле су у уторак, 11. фебруара пешице ка Крагујевцу као још један вид притиска на власт да испуни њихове захтеве, пре свих утврђивање одговорности за погибију 15 људи у новосадској трагедији.

Из Ниша је ка Крагујевцу раније кренула група студената по температури од шест степени испод нуле.

Циљ новог студентског похода – обе група чека отприлике иста раздаљина од око 150 километара – је да до суботе, 15. фебруара стигну у Крагујевац и учествују у протесту под слоганом „Сретнимо се на Сретење“.

„Верујем да ће се овај наш подухват исплатити. Пешачила сам и до Новог Сада и знам шта нас чека, мада ће сада бити теже.

„Надам се да ће се цела Србија сјатити у Крагујевцу“, каже Дина Бребановић, студенткиња физике из Београда, репортеру BBC-ja на српском док су прелазили прве километре.

Колона студената београдских и новосадских факултета кренула је ка Крагујевцу око 10.20 сати после окупљања испред Фармацеутског факултета у Београду.

Са њима пешачи и Немања Ајдачић, професор виолине из Музичке школе „Стеван Мокрањац“.

„Ово би требало, бар се надам, да да снагу људима да се ослободе страха.

„Све што раде ови млади људи, њихова енергија, мотивација, интелигенција буди наду да нешто може да се деси и да коначно буде боље свима нама“, рекао је Ајдачић за BBC на српском.

Раније је група студената београдских факултета два дана пешачила до око 80 километара удаљеног Новог Сада како би се прикључила акцији блокаде мостова поводом три месеца од урушавања надстрешнице на новосадској станици када је погинуло 15 људи, а двоје тешко повређено.

Студенти широм Србије скоро три месеца блокирају факултете и организују протесте, тражећи утврђивање кривичне одговорости за смрт 15 људи, као и да институције почну да раде њихов посао.

Они готово свакодневно организују протестне акције на улицама и путевима и 15-минутно одавање поште страдалима, а придружују им се бројни демонстранти.

Иако из власти кажу да су испунили све студентске захтеве, они то негирају.

Студенти, професори и декани факултета одбијају позиве на разговор са представницима власти, наводећи да нису надлежни, као и да су њихови захтеви усмерени пре свега на тужилаштва и правосудне органе који треба да их спроведу.

-100 дана од пада надстрешнице: Блокаде путева у Нишу, Новом Саду и Београду
-Хрвоје Класић: Студентски протести у Србији већи од оних 1968.
-Протести у малим местима у Србији: Подршка студентима и ‘ослобађање од страха’

Европска комесарка за проширење Марта Кос поново је позвала све заинтересоване стране у Србији на дијалог.

„Важно је да се установе услови за инклузиван дијалог који укључује све заинтересоване стране, политичке актере, институције и чланове цивилног друштва да се одговори на забринутост и постигне консензус о реформама потребним за европску будућност Србије“, написала је Кос на мрежи Икс.

Она је то поручила после разговора са министром спољних послова Србије Марком Ђурићем разговарала на маргини министарске конференције о Западном Балкану у Риму.

Дан раније, Влада Србије, која је у техничком мандату после неопозиве оставке премијера Милоша Вучевића, послала је писмо амбасадорима земаља Европске уније, тврдећи да је испунила све студентске захтеве.

Уједно су европским дипломатама поручили: „Ширите даље“, пренела је телевизија Н1.

Ове информације нема на сајту владе.

-Два месеца студентских блокада: „Вапај за правном државом“
-Студенти из Београда препешачили више од 80 километара, велики дочек у Новом Саду
-Ко је ‘Ћаци’ и какве везе има са студентским протестима

План пешачења до Крагујевца

Студенти из Београда и Новог Сада, као и из Ниша, газе километре на путу до Крагујевца.

Испред Фармацеутског факултета у Београду у уторак ујутро окупила се већа група студената за које су припремљени сендвичи и друга храна.

На путу до Крагујевца прате их комбији са стварима.

У Београду је температура била испод нуле, дува ветар, па су се студенти грејали грлећи једни друге или су се разгибавали пред дуго пешачење, јавља BBC репортер.

„Ја сам спреман јер се иначе бавим физичким активностима. Имам жељу да подржим све наше колеге да се изборимо до краја у ономе што смо наумили“, рекао је Урош Ђурђевић, студент Београдског универзитета, BBC репортеру Немањи Митровићу.

Из Ниша, највећег града на југу Србије, ка Крагујевцу пешице је кренула друга група студената под слоганом „Ништа није далеко за правду“.

„Спремни смо, енергија је добра, издржаћемо. Мотив нам је да добијемо одговоре које чекамо три месеца. Тражимо одговорност“, рекла је једна студенткиња из Ниша уочи почетка протестног пешачења за Н1.

Обе групе студената, и из Београда и Ниша, најавиле су да би у Крагујевац требало да стигну у петак, 14. фебруара увече.

Јавни час испред Министарства просвете

Док њихове колеге пешаче до Крагујевца, студенти Факултета драмских уметности организују протест испред Министарства просвете у Београду под слоганом „Држимо вам лекцију-протест за образовање“.

Носећи у рукама књиге уместо транспарената, студенти кажу да желе да пруже подршку просветним радницима који су обуставили наставу, незадовољни платама и статусом у друштву.

У протестној шетњи, студентима су се придружили и неки средњошколци, као и просветни радници.

Из Словеније је стигла подршка око 150 чланова чланова академске заједнице Словеније.

У писму подршке студентској, ђачкој, професорској, учитељској и академској заједници у Србији, они су написали да „помно прате њихову храбру, задивљујућу и инспиративну борбу“, преноси Н1.

‘Путујуће позориште’: И глумци у протестној шетњи

После протеста испред Министарства просвете, окупљени су отишли до неколико стотина метара удаљеног Храма светог Саве, где су их дочекали глумци београдских позоришта.

У знак подршке студентским захтевима, глумци више позоришта у Србији почели су 10. фебруара седмодневни штрајк.

У позориштима у Београду, Новом Саду, Зрењанину и Сомбору представе се неће одржавати све до 17. фебруара.

Глумци су заједно са студентима, средњошколцима, просветним радницима и демонстрантима кренули у протестну шетњу, обилазећи позоришта у Београду.

Дочек новосадских студената тркача у Београду

Из Новог Сада је у понедељак увече у Београд стигла група студената која је цео дан трчала, а на дочеку им је испред Филозофског факултета био постављен црвени тепих.

„Маратонце“, студенте 14 новосадских факултета и високих школа на Бранковом мосту у Београду сачекао је ватромет добродошлице.

Пресекли су црвену траку држећи индексе у рукама, а као штафету су симболично носили Устав Србије.

Дан раније, у недељу 9. фебруара, петоро студената крагујевачког Факултета медицинских наука је после целодневног маратона стигло у Београд да би тако позвали колеге на протест у Крагујевцу.

Студенти су кренули око 9 ујутру из Крагујевца у штафетни маратон до Храма Светог Саве у Београду.

„Брже смо стили него што смо очекивали, понела нас је енергија.

„Људи су нас мотивисали, трчали су са нама, имали смо невероватну подршку“, рекао је Јован Мишељић, студенат медицине, за BBC на српском.

„ПОЛА ОРУЖЈА ЗАВРШИ У КРИМИНАЛУ“: Карлсон оптужује украјинску војску и ЦИА за трговину оружјем

Извор: Данас.рс
 

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА