Najnovije

ZAPADNJACI U STRAHU! CENE NAFTE PADAJU? Poremećaji na tržištu crnog zlata!

To bi moglo da se desi kao kombinacija preplavljivanja tržišta naftom od strane Saudijske Arabije i Rusije i sveopšteg ekonomskog pada zbog korona virusa, što sve zajedno može dovesti do perfektnih uslova za povećanu proizvodnju.

Naftna bušotina (Foto: Pixabay)

I zaista, količine uskladištene nafte već rastu.

Senki je rekao da je globalna potražnja za naftom oko sto miliona barela dnevno, ali bi ekonomske posledice pandemije mogle da smanje tu potražnju za 20 odsto. 

To bi kreiralo višak od dvateset miliona barela dnevno koje bi rapidno "preraslo" sve kapacitete skladištenja, što bi nateralo proizvođače crnog zlata da plaćaju kupcima za otkup nafte - otud negativna cena nafte.

Američka vlada već planira da kupi ukupno 77 miliona barela nafte narednih nedelja, ali prema Sankijevim rečima, Vašington može da otkupi dva miliona barela dnevno, tako da će postojati veliki viškovi koji će "skupljati prašinu".

Cene nafte su već pale na najniži nivo u poslednjih 17 godina, i u ovom trenutku nalaze se između 19 i 22 dolara, sa tendencijom pada. Posledice za američku naftnu industriju, ukoliko korona virus smanji potražnju, mogu biti katastrofalne.

Još neko vreme će proizvođači biti zaštićeni "hitnim fondovima", ali to će imati kontraefekat. Umesto da smanjuju proizvodnju i pumpaju manje nafte, oni će nastaviti da izvlače crno zlato do konačnog pucanja.

Fransisko Blanš, jedan od stratega Banke Amerika, upozorava da će smanjivanje potražnje zbog korona virusa i rata cenama između Rusije i Saudijske Arabije dovesti do povećanja uskladištene nafte za devet stotina miliona barela samo u drugoj četvrtini godine. On kaže da na svetu trenutno postoji 1.5 milijardi barela slobodnog skladišnog kapaciteta.

Međutim, raspored tih skladišnih potencijala zavisi od regiona do regiona i često se ne poklapa tačno sa viškom nafte.

Kina nastavlja da širi i gradi svoja skladišta, iako je tradicionalno imala manjak istih, pa je sada u mnogo boljoj poziciji da se okoristi ovim ultra niskim cenama.

- U najgorem slučaju, ako na tržištu bude nemoguće naći "dom" za višak barela, cene nafte će se onda pasti i ispod 18 dolara. To će američke i kanadske proizvođače neverovatno pogoditi kada im presuše sve zalihe novca - navodi Blanš.

Zagreb pretrpeo i četvrti udar! Više o tome OVDE.

Izvor: Mediji

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA