СВЕ ЈЕ ГОТОВО: Србија друга на Мундобаскету! (ФОТО)

Први пут у историји Мундобаскета о титули су одлучивале две најтрофејније репрезентације. Србија је власник пет злата, Американци имају исто толико. Американци су актуелни шампиони света, Србија је друга, а последњи пут наша земља се попела на победничко постоље 2002. године у Индијанаполису. Резултат је неславних 129:92.
Детаљ са меча, фото: Fiba

По свему до сада приказаном у финалу 17. Светског првенства играле су две најбоље селекције. Србија је до финала стигла за многе неочекивано. "Орлови" су доживели три пораза на такмичењу, за разлику од САД које су прилично убедљиво добиле све ривале. Наши кошаркаши су врло добро играли у уводним тренуцима, па је и Радуљица закуцавањем на асистенцију Марковића показао да се не плаше Американаца. Нису Американци у следећем нападу прекинули нашу серију 6:0 јер је Казинс направио кораке, па је селектор САД Мајк Кжижевски узео тајм-аут. Коначно смо успели да прекинемо налет ривала, пошто је Геј фаулирао Бјелицу а он је оба пута био прецизан са пенала. Наставили су Американци ипак да погађају из скоро сваке позиције, али се Крстић изборио за закуцавање и смањио на 19:24, да би Ирвинг погодио другу тројку из другог покушаја, а укупно трећу тимску из исто толико покушаја, а Клеј Томпсон наставио серију тројки. Бирчевић је за пола минута направио два фаула на почетку друге четвртине, а Томпсон постигао још једну тројку, на коју је одговорио Теодосић за 24:38, да би Фарид убацио лопту уз офанзивни скок. Успели смо да отворимо једну контру после које је Богдановић лако положио за 26:42. Мало је стао шут Американцима, Томпсон је промашио тројку, али је Геј правовремено скочио да закуца, а на другој страни смо прокоцкали лоше организован напад уз фаул Радуљице у нападу. Геј је био у главној улози у овим тренуцима па је убацио и тројку за 29:50. У самом финишу првог полувремена Харден је убацио трећу тројку из трећег покушаја, уследио је "обрачун" Карија и Калинића са пенала, а нови кошаркаш Црвене звезде погодио је тројку уз звук сирене за 41:67 и одлазак на предах. На почетку треће четвртине је Бјелица имао леп продор и полагање, али је Ирвинг одмах узвратио поготком за два поена. Упорност невероватног Марковића донела је нову украдену лопту, до које је дошао бацивши се на паркет како би је додао Калинићу, а он погодио уз фаул Казинса. Средином треће четвртине Богдановић је постигао тројку из левог угла и полагањем али је одмах узвратио Ирвинг са две везане тројке па још једном за 91:59. Тражио је Ђорђевић тајм-аут након чега је Бјелица убацио оба пенала, једине поене на обе стране у 27. минуту, да би Геј закуцавањем поправио промашај Томпсона. Јовић, Богдановић, Калинић, Бирчевић и Штимац била је наша петорка на почетку последње деонице, и очито је да је Ђорђевић пружио шансу и онима са мањом минутажом да осете чари играња играња у финалу. У тим тренуцима истакао се Јовић фаулом који је најпре изгледао као блокада над Фаридом, који је наљутио публику, па је амерички центар засут звиждуцима. Играло се отворено, кош за кош средином последње четвртине, Штимац и Јовић су имали лепа полагања, док су на другој страни погађали Томпсон и Дерозан. Ђорђевић је изводио главне адуте у последњим минутима, а шпанска публика их је редом поздрављала овација, а најгласније добио је Теодосић, коме су скандирало: "МВП". Кошаркаши Србије освојили су сребрну медаљу на 17. Светском првенству пошто су у финалу поражени од селекције Сједињених Америчких Држава резултатом 129:92 (35:21, 32:20, 38:26, 24:25). Ово је прва светска медаља наше земље од осамостаљења. Извор: Курир, Блиц