SVE JE GOTOVO: Srbija druga na Mundobasketu! (FOTO)

Prvi put u istoriji Mundobasketa o tituli su odlučivale dve najtrofejnije reprezentacije. Srbija je vlasnik pet zlata, Amerikanci imaju isto toliko. Amerikanci su aktuelni šampioni sveta, Srbija je druga, a poslednji put naša zemlja se popela na pobedničko postolje 2002. godine u Indijanapolisu. Rezultat je neslavnih 129:92.
Detalj sa meča, foto: Fiba

Po svemu do sada prikazanom u finalu 17. Svetskog prvenstva igrale su dve najbolje selekcije. Srbija je do finala stigla za mnoge neočekivano. "Orlovi" su doživeli tri poraza na takmičenju, za razliku od SAD koje su prilično ubedljivo dobile sve rivale. Naši košarkaši su vrlo dobro igrali u uvodnim trenucima, pa je i Raduljica zakucavanjem na asistenciju Markovića pokazao da se ne plaše Amerikanaca. Nisu Amerikanci u sledećem napadu prekinuli našu seriju 6:0 jer je Kazins napravio korake, pa je selektor SAD Majk Kžiževski uzeo tajm-aut. Konačno smo uspeli da prekinemo nalet rivala, pošto je Gej faulirao Bjelicu a on je oba puta bio precizan sa penala. Nastavili su Amerikanci ipak da pogađaju iz skoro svake pozicije, ali se Krstić izborio za zakucavanje i smanjio na 19:24, da bi Irving pogodio drugu trojku iz drugog pokušaja, a ukupno treću timsku iz isto toliko pokušaja, a Klej Tompson nastavio seriju trojki. Birčević je za pola minuta napravio dva faula na početku druge četvrtine, a Tompson postigao još jednu trojku, na koju je odgovorio Teodosić za 24:38, da bi Farid ubacio loptu uz ofanzivni skok. Uspeli smo da otvorimo jednu kontru posle koje je Bogdanović lako položio za 26:42. Malo je stao šut Amerikancima, Tompson je promašio trojku, ali je Gej pravovremeno skočio da zakuca, a na drugoj strani smo prokockali loše organizovan napad uz faul Raduljice u napadu. Gej je bio u glavnoj ulozi u ovim trenucima pa je ubacio i trojku za 29:50. U samom finišu prvog poluvremena Harden je ubacio treću trojku iz trećeg pokušaja, usledio je "obračun" Karija i Kalinića sa penala, a novi košarkaš Crvene zvezde pogodio je trojku uz zvuk sirene za 41:67 i odlazak na predah. Na početku treće četvrtine je Bjelica imao lep prodor i polaganje, ali je Irving odmah uzvratio pogotkom za dva poena. Upornost neverovatnog Markovića donela je novu ukradenu loptu, do koje je došao bacivši se na parket kako bi je dodao Kaliniću, a on pogodio uz faul Kazinsa. Sredinom treće četvrtine Bogdanović je postigao trojku iz levog ugla i polaganjem ali je odmah uzvratio Irving sa dve vezane trojke pa još jednom za 91:59. Tražio je Đorđević tajm-aut nakon čega je Bjelica ubacio oba penala, jedine poene na obe strane u 27. minutu, da bi Gej zakucavanjem popravio promašaj Tompsona. Jović, Bogdanović, Kalinić, Birčević i Štimac bila je naša petorka na početku poslednje deonice, i očito je da je Đorđević pružio šansu i onima sa manjom minutažom da osete čari igranja igranja u finalu. U tim trenucima istakao se Jović faulom koji je najpre izgledao kao blokada nad Faridom, koji je naljutio publiku, pa je američki centar zasut zvižducima. Igralo se otvoreno, koš za koš sredinom poslednje četvrtine, Štimac i Jović su imali lepa polaganja, dok su na drugoj strani pogađali Tompson i Derozan. Đorđević je izvodio glavne adute u poslednjim minutima, a španska publika ih je redom pozdravljala ovacija, a najglasnije dobio je Teodosić, kome su skandiralo: "MVP". Košarkaši Srbije osvojili su srebrnu medalju na 17. Svetskom prvenstvu pošto su u finalu poraženi od selekcije Sjedinjenih Američkih Država rezultatom 129:92 (35:21, 32:20, 38:26, 24:25). Ovo je prva svetska medalja naše zemlje od osamostaljenja. Izvor: Kurir, Blic