Najnovije

KRAJ NATO ALIJANSE: Vojska EU će srušiti NATO!?

Ako bi se napravila vojska EU, to bi, praktično, značilo kraj NATO-a i istiskivanje Amerike sa evropskog kontinenta, kaže politikolog Aleksandar Pavić, koji smatra da se Alijansa i inače održava zahvaljujući veštačkom disanju jastrebova u Vašingtonu, a da je „bregzit“ samo poremetio odnose unutar nje.

NATO (Foto: nato.int)

Izlazak Velike Britanije iz EU nije i njen izlazak iz NATO-a, i ona iz njega definitivno neće izaći, niti bi SAD to dozvolile, kaže za Sputnjik politikolog Aleksandar Pavić. On napominje da je posle SAD, Britanija najveća vojna sila u NATO-u, neko na koga Amerikanci mogu najviše da se oslone.
Ali politički odnosi su se, smatra on, poremetili unutar NATO-a. Kada Velika Britanija bude izašla iz unutrašnjih problema koje će imati zbog „bregzita“, ona će biti nezavisnija u svojoj politici jer neće imati moranje koje je dosad imala. Tu se, kako dodaje, stvari vraćaju na stanje u kom su bile do Drugog svetskog rata.
„Počinjemo da naziremo naznake stare Evrope, gde nacionalizmi sve više dolaze do izražaja, gde će Velika Britanija pokušati da igra svoju tradicionalnu igru, uz podršku Amerike, a to je balansiranja snaga u Evropi da niko ne bude previše jak da bi kontrolisao kontinent“, kaže Pavić.
On smatra da će sada neka tradicionalna savezništva iz vremena između dva rata imati priliku da se obnove.
„Ništa nije isto posle ’bregzita‘, s tim što je mnogo opcija u igri. U svakom slučaju iznenađenja mogu da se dese preko noći“, dodao je on.
Kome je po volji vojno jačanje Nemačke
Na najave o osnivanju vojske EU, Pavić kaže da ćemo videti, i podseća da se to najavljuje već tri-četiri godine.
U tom slučaju bi glavni nosilac bila francusko-nemačka osovina, kaže on. Francuska sada ima mnogo jaču vojsku od Nemačke, ali ona ne bi bila dovoljna za tako ozbiljan projekat. Nemačka bi, smatra on, morala da poveća svoje izdatke za vojsku i pitanje je da li bi bila spremna na to. Ako bi se to desilo, dodaje on, ostatak Evrope to ne bi mogao mirno da gleda.
Jednostavno, čak i na srednji rok, pitanje je koliko će druge države koje su ranije bile na meti nemačke agresije tokom 20. veka biti spremne da saučestvuju u ponovnom jačanju nemačke vojne moći. Da li će to možda Englezi da iskoriste za pravljenje nekog antinemačkog savezništva da bi držali Nemačku na uzici? Uz to imamo SAD, pita se Pavić.
„Ako bi se napravila vojska EU to, praktično, znači kraj NATO-a. To je istiskivanje Amerike sa evropskog kontinenta i to baca u potpuni haos onaj posleratni poredak zbog čega su napravljeni EU i NATO — da bi se Rusi držali napolju, Amerikanci unutra, a Nemci spustili na zemlju“, ističe on.
Pavić je, međutim, mišljenja da tradicionalna angloamerička osovina, koja bi i dalje morala da postoji u nekom obliku, ne bi ravnodušno gledala na jačanje nemačke vojne moći. Pitanje je, kaže on, koliko bi i Rusiji to odgovaralo.
Škripanje NATO-a lažna dilema vašingtonske kuhinje
Komentari sa zapada da NATO škripi i da bi bio gubitnik u slučaju sukoba sa Rusijom su, smatra on, zamena teza, lažna dilema napravljena u Vašingtonu i Londonu, pogotovo od početka ukrajinske krize.
„Svakome ko je iole nezavisan posmatrač je jasno da Rusija nema nikakve agresivne namere prema ikome van njenih granica. Apsolutno nikome. Naravno, NATO u Evropi ne bi mogao da parira Rusiji. Ali ne bi bilo ni potrebe da se razmišlja na takav način da ne postoji taj, da kažemo, provokatorsko-agresivni momenat koji se potencira iz Vašingtona i Londona, a, nažalost, pod Angelom Merkel, delimično i iz Berlina. Znači, to je lažna dilema“, zaključuje Pavić.
On smatra da, kada bi se spustile tenzije i prihvatile ponude iz Rusije da se napravi sistem zajedničke kolektivne nedeljive bezbednosti, više ne bismo morali da razgovaramo o NATO-u na takav način. Desilo bi se, kaže on, ono što je trebalo da se desi devedesete godine — novi evropski bezbednosni poredak koji će uključiti Rusiju. Onda ne bismo imali šta da razmišljamo o tome da li nešto škripi u NATO-u ili ne.
„NATO ne treba da postoji u ovom obliku i prirodno je da škripi i on se održava na veštačkim plućima, isključivo zahvaljujući jastrebovima u Vašingtonu“, kaže Pavić. Po njegovoj oceni, NATO je opasan samo iz jednog razloga — dovoljno je jak da napravi provokaciju koja može da izazove tenzije u nekom delu Evrope, što bi se proširilo na ceo kontinent.
Tu mu, kako kaže, ne trebaju stotine hiljada vojnika. Dovoljna je jedna specijalna jedinica da stvori nestabilnost i imate razlog za povećanje vojnih budžeta, nove linije razdvajanja u Evropi, napominje Pavić. Izvor: rs.sputniknews.com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA