Danska lekcija Srbiji: Bez nade za Francusku

Iz tišine  Humske 1 sinoć se na trenutak videlo do Francuske. Zoran Tošić upalio je svetlo negde na sredini srpskog fudbalskog tunela i ranim golom poveo "orlove" sa mrtve tačke ka prvoj pobedi u kvalifikacijama za Prvenstvo Evrope.
Loša igra (Foto: FSS)

Ali, privid je trajao samo pola sata, kada je Srbija stala, spustila gard, izgubila motiv, prestala da trči. Rezultat svega je bio sasvim logičan. Danska je jurila,stigla i prestigla sve naše nade i šanse na put na Evropsko prvenstvo na kojem nas nema već 14 godina, a kako stvari stoje ni na leto 2016. nećemo videti Francusku. Danci su slavili sa 3-1 i odneli kući tri boda, iako su na poluvreme otišli sa minusom od jednog gola. Bez podrške navijača, u atmosferi u kojoj se svaka lopta, svaki dah i svaki šum čuo razgovetnije nego ikad, bilo je jasno od prvog, ali samo do 25. minuta šta hoće Dik Advokati njegov tim. Jer, toliko je trajala igra Srbije koja je taktički ličila na želju da se stigne do prve pobede u kvalifikacijama. Nažalost, ideja se pretvorila u fijasko u nastavku meča.
 Dancima  je beogradskih deset stepeni u plusu izgleda prijalo i rezervisti i stručništab na klupi su meč odgledali prilično ležerno obučeni. Za to vreme selektor Srbije je bio ušuškan u jaknu i šal, a svi igrači na klupi za rezerve bili su pokriveni ćebadima.
Tvrdoglavi Holanđanin počeo je utakmicu opet sa Dankom Lazovićem u špicu napada i izgleda da mu se inat isplatio. Već u 4. minutu bilo je 1:0 za Srbiju, a iz svečane i novinarske lože doleteo je na trenutak navijački duh koji je ubijen pre mesec dana u 41. minutu meča sa Albanijom. Krila Srbiji dala je u tom 4. minutu akcija sa levog krila. Filip Đuričić uputio je prizeman centaršut u srce šesnaesterca gde je lopta preskočilu Nemanja Gudelja i Kjaera, došla do Zorana Tošića koji je imao večnost da se namesti, pogleda golmana i plasira loptu u mrežu. Međutim,to je bilo sve od Srbije koja je fudbal igrala u tišini Humske samo prvih 20 minuta. Sve posle toga bilo je povlačenje pred brzim Dancima kojima je samo malo sreće falilo da bodove obezbede već u prvom poluvremenu. Srbija kao da nije postojala na terenu od 28. minuta kada su u sjajne prilike počeli da ulaze Eriksen i Bendtner. Drugo poluvreme ista priča i najava potopa. Eriksen je zapretio u 49. minutu kada je pored potpuno statičnog Ivanovića loptu poslao do stative.
Svečana  loža stadiona Partizana bila je sinoć takođe pod budnim okom ljudi iz UEFA. U nju je moglo po 40 ljudi iz delegacija FS Srbije i Danske. FSS su predvodili pšredsednik Tomislav Karadžić i generalni sekretar Zoran Laković, a već u 20:30 u na svojim mestima su bili Siniša Mihajlović, Ilija Petković, Den Tana, Savo Milošević, Mitar Mrkela, Nebojša Gudelj, Dragiša Binić, Dragan Marković Palma, Goran Milanović, Milovan Đorić, Jovan Šurbatović, Slobodan Santrač, Vladimir Bulatović,doktor Miljko Ristić, Miroslav Tanjga, Dragan Đurić, Mile Jovičić, Ratomir Babić, Ivan Ćurković...