Najnovije

Biznis insajder: Zašto Saudijska Arabija nije, poput ostalih, snizila cenu nafte

RIJAD - Na jučerašnjoj panel diskusiji šuškalo se o potezu Saudijaca, pravom razlogu njihovog odbijanja da poput ostalih zemalja snize cenu nafte, i posledicama koje ta njihova strategija ima po ostale države, naročito SAD, Rusiju i Iran.
Naftna bušotina (Foto: wilsoncenter.org)

Naftna bušotina (Foto: wilsoncenter.org)

Postoji mnogo političkih razloga za ovakav potez Saudijaca. Prvo, ovom strategijom Arapi pokušavaju da istisnu američke proizvođače sa tržišta (SAD su jedan od najvećih proizvođača uljnih škriljaca na svetu). S obzirom na to da su Sjedinjene Države smanjile proizvodnju i cenu energenata (najviše kako bi naštetile Rusiji), Arapi su "iskočili" kao glavni proizvođač nafte i škriljaca. Ipak, kao veći gubitnici u ovakvoj situaciji okarakterisani su Rusija i Iran - jedni od "večitih rivala" Saudijske Arabije, što se proizvodnje nafte tiče. - Stajanje po strani i odbijanje smanjenja cene nafte je izuzetno pametan potez Saudijske Arabije. Dok ostale države smanjuju cenu nafte, Saudijci održavaju svoj standard, u čemu se nameću kao svetska naftna supersila - kaže Majkl Moran, direktor "Kontrol risk" centra za analizu globalnih rizika. Majkl Levi, jedan od direktora u Savetu za globalne međunarodne odnose, rekao je da Saudijska Arabija može sebi da dozvoli istrajavanje u održavanju visoke cene svoje nafte, iz prostog razloga: rezerve koje poseduje su ogromne. One države koje nemaju (do te mere) ogromne rezerve, suočavaju se sa krizom nacionalne valute, što se upravo dešava u Rusiji. Što se tiče pada cena uljnih škriljaca američkih proizvođača, Levi se ne brine. - S obzirom da se, kako tehnologija napreduje, većina zemalja okreće uljnim škriljcima kao primarnom izvoru energije, pre nafte, gasa i uglja, ne brinem se za SAD po tom pitanju - jasan je bio Levi. - Takođe, smatram da je Saudijska Arabija precenjena. Mnogi na nju posle ovog poteza gledaju kao na neki "mozak čitave situacije" i kreatora ove globalne energetske priče, što je ipak prenagljivanje - završio je Levi. Šta su uljni škriljci? Posle uglja, nafte i gasa, kada je reč o fosilnim gorivima, ugljovodonici iz škriljaca ili drugačije rečeno gasni i uljni škriljci u svetu postaju novi veliki energetski adut.
Pročitajte još:Islamisti u Iraku potisnuti sa planine SindžarKraj vladavine britanske kraljice Elizabete II?
Za njih se, doduše, zna već stotinu godina, ali zbog nekada veoma jeftine nafte, gotovo da ih niko nije koristio. Ali sa sadašnjim naglim razvojem tehnologije za njihovo korišćenje, a posebno veoma izraženim rastom cene nafte i gasa i težnja za energetskom nezavisnošću podstakle su mnoge države na razmišljanja o dobijanju nafte iz uljnih škriljaca. Oni kao sirovina za proizvodnju nafte, gasa, ali i toplotne i električne energije – postaju veoma ozbiljan konkurent. Izvor: Biznis insajder

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA