Najnovije

Jugoistočna Evropa podeljena po ukrajinskom pitanju

BEOGRAD - Predstavnici parlamentarnih delegacija Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi (SEECP) usvojili su danas na sastanku u Bukureštu saopštenje o situaciji u Ukrajini, na koji je srpska delegacija imala rezerve na deo koji se odnosi na Krim, ali nije blokirala njegovo usvajanje, rekao je Tanjugu šef srpske delegacije Veroljub Arsić.
Foto: Vikipedija

Foto: Vikipedija

"Naša delegacija imala je rezerve prema delu saopštenja u kom se eksplicitno pominje aneksija Krima. Smatrali smo da je ta formulacija suvišna budući da se u sledećem stavu govori o podršci teritorijalnom integritetu Ukrajine", rekao je Arsić u telefonskoj izjavi Tanjugu. On je dodao da su sve ostale delegacije podržale usvajanje dokumenta. Arsić je podsetio da je reč o inauguracionoj sednici Parlamentarne skupštine SEECP i naveo da je srpska delegacija smatrala da ovakvom jednom dokumentu o krizi u Ukrajini nije ni mesto na sednici svečanog karaktera. Prema njegovim rečima, juče u kasnim popodnevnim satima pojavila se inicijativa predsedavajućeg Rumunije i predlog teksta saopštenja, a mi ga u tom trenutku nismo ni prihvatili ni odbili jer su sve strane mogle da predlože svoj tekst na to saopštenje. "Danas smo imali sastanak na kom smo pokušali da utvrdimo zajednički tekst saopštenja gde smo mi smatrali da je prvi radni paragraf, stav peti suvišan jer se u jednom drugom stavu izražava podrška teritorijalnom integritetu Ukrajine i međunarodnom pravu", rekao je Arsić. Smatrali smo, dodao je, da je to tendenciozno i mi smo kao delegacija našeg parlamenta izrazili rezervu prema tom, po nama, nepotrebnom stavu ali nismo blokirali usvajanje dokumenta.
Kako saznaje Tanjug, među većinom zemalja učesnica sastanka postojalo je neslaganje oko tog dokumenta - rezerve su imale i Slovenija i Grčka, dok je Makedonija bila uzdržana, a unutar crnogorske delegacije je postojala podeljenost tako da je njihov predstavnik izašao sa sednice i izbegao izjašnjavanje.
Prema istim izvorima, na ovako oštrom stavu insistirale su pre svega Rumunija i Turska, a on je bio isprovociran jučerašnjim događajem kada je potpresednik ruske vlade Dmitrij Rogozin zadržan na aerodromu u Kišinjevu, zbog peticije koju je nosio iz Pridnjestrovlja a u kojoj se izražava podrška pripajanju te samoproglašene oblasti Rusiji. Članice SEECP-a su Albanija, Bugarska, Grcka, Makedonija, Rumunija, Srbija, Turska, BiH, Hrvatska, Moldavija, Crna Gora i Slovenija. Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Filantropi iz evrope

Zvonjenje na vratima.Čovek otvara vrata i vidi na pragu kako stoji osoba sa kiselim izrazom ...

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA