Najnovije

Da li znate priču o najlepšoj grčkoj ljubavnoj pesmi: Ima veze sa Srbima (VIDEO)

Grčka pesma „Ne ljuti se na mene oko moje“ jedna od najlepših balada svih vremena, a legenda vezana za nju govori u prilog ovoj dubokoj emociji koju ona izaziva.
Ah ta ljubav...(Foto: pixabay.com)

Ah ta ljubav...(Foto: pixabay.com)

Teška sudbina koja je zadesila srpski narod tokom Prvog svetskog rata, kada su pod pritiskom Bugarske i Nemačke vojnici morali da se povuku iz Srbije, doočekani su na ostrvu Krf od strane lokalnog grčkog stanovništva. U vremenima stradanja i ratnom vrtlogu rodila se ljubav imeđu Grkinje i jednog srpskog vojnika koga primarna dužnost prema otadžbini odvaja od voljene. On kreće u proboj Solunskog fronta svestan da se možda nikada neće vratiti. U jednom pismu on svojoj devojci šalje reči koje ona pravopisno i gramatički koriguje i pretvara ih u stihove. Stihovi bivaju prepevani, a jedan od najboljih interpetatora tog dela je Jorgos Dalaras. Ova pesma uzeta je kao himna grčko-srpskog prijateljstva. Reči pesme iskazuju duboku naklonost i nostalgiju, ali i to da je dužnost i lojalnost otadžbini i svom narodu stavljena i ispred sopstvenog života i emocije. U originalnoj verziji prepisa vojnik obećava svojoj dragoj da će se, ako ne preživi, vratiti njoj u obliku ptice. Zato je moli da se ne ljuti i da otvori svoje prozore... Ne ljuti se na mene, oko moje Ne ljuti se na mene, oko moje što u tuđinu odlazim, ptica ću postati i ponovo ću tebi doći. Otvori prozor plavi bosiljku moj i slatkim osmehom poželi mi laku noć. Ne ljuti se na mene, oko moje što ću te sada napustiti i dođi na kratko, da te vidim da se od tebe oprostim. Otvori prozor plavi bosiljku moj i slatkim osmehom poželi mi laku noć. Poznato je da su u to vreme mnogi srpski vojnici ženili meštankama, čak i budući ministar spoljnih poslova Kraljevine Jugoslavije, Aleksandar Cincar Marković, bio je oženjen Krfljankom Idalijom. Vlasnik hotela „Bela Venecija“, na Krfu, u kome je bila smeštena srpska vlada, gospodin Janis Gazis, udao sve tri svoje ćerke za Srbe. Zanimljivo je i to, da je na ovom ostrvu nastala i pesma „Tamo daleko“. U nekim arhivama postoji pismo jedne Grkinje sa Krfa upućeno srpskom oficiru, koje opisuje tadašnju vezu između dva naroda iste religije i govori o jednom neraskidivom jedinstvu. „Krf je onakav kakav je bio pre 1915. Godnine. Meni čak izgleda i gori nego pre. Nem je, pust i ne peva više. Vi ste stalno pevali i na vaš žagor bila sam se toliko navikla. Mogli bi me smatrati za neprijatelja vašeg naroda, jer sam priželjkivala da se što kasnije vratite u svoju otadžbinu. Bili ste ovde da pokažete šta je život i otišli, a nas ostavili da patimo. Opet ćemo biti usamljene u društvu namrštenih lica, razgovora o novcu, opkoljene do smrti strašnom vodom, jer dalje ne možemo. Blago onim devojkama koje su Srbi odveli odavde i spasili života na ovom ljubavnom ostrvu, punom sunca i čempresa, ali bez ljudi i ljubavi.“
Pročitajte još:VRELI SEKS IZAZOV: Eksperiment od 30 dana će učiniti čudo u vašoj vezi!5 stvari koje nikako ne treba da radite pre treninga
Izvor: Blondie stile of life

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA