Najnovije

VELIKA PREVARA: Srpske firme za proizvodnju municije oštećene

Posao prodaje mašina za proizvodnju municije između belgijske firme NLC i državne firme Borbeni složeni sistemi koštao je bar 13,8 miliona evra više nego što je realna cena, što je išlo na štetu srpskih firmi, odnosno poreskih obveznika, piše BIRN.

Municija (Foto: Pixabay)

Fabrika za proizvodnju municije Belom u vlasništvu je Borbenih složenih sistema - koja je u vlasništvu državnog giganta za trgovinu naoružanjem i vojnom opremom Jugoimport SDPR. Kako piše BIRN, Belom je 2017. godine otvorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, i tom prilikom najavio da će se tu godišnje proizvoditi 100 miliona komada malokalibarske municije.

Međutim, pored toga što Belom šest godina od početka proizvodnje i dalje posluje sa gubitkom, firma se našla i u centru evropske afere zbog posla koji je njen vlasnik, Borbeni složeni sistemi, sklopio sa belgijskom firmom New Lauchausse (NLC) za kupovinu mašina za proizvodnju municije u Belomu, piše BIRN.

Kako se navodi, belgijska kompanija bila je pod istragom zbog kršenja EU sankcija uvedenih Rusiji, a posao sa srpskim firmama našao se među potencijalno problematičnim - prevashodno zbog sumnji da su mašine ili municija bile namenjene za Rusiju, i da je Srbija samo tranzitna zemlja.

Dokaza za to nije bilo, međutim, istraga koju je sprovela revizorska kuća KPMG, pokazala je brojne druge nepravilnosti, a na štetu srpskih firmi, a time i srpskih poreskih obveznika - i to u vrednosti od ukupno bar 13,8 miliona, navodi se u istraživanju.

BIRN je, kako se navodi, došao do dva izveštaja forenzičkog istražitelja KPMG-a iz 2022. godine, u kojima se navode "dve finansijske anomalije" prilikom kupovine proizvodnih linija za municiju kalibra 12.7 x 108 mm koju koriste teški mitraljezi.

Jedna se tiče navodne kazne od 1.8 miliona evra zbog toga što je srpski kupac kasnio sa isplatom, dok se druga "anomalija" tiče prenaduvane cene transfera znanja (know-how) koju je srpska strana platila za bar 12 miliona više nego što je realno. Izveštaji KPMG-a pokazuju da belgijska kompanija nije imala odgovarajuću dokumentaciju niti formalnu računicu kojim bi pravdala cene, kao ni dokaze o komunikaciji sa srpskim partnerima o kašnjenju isplate, a zbog čega bi navodno usledili finansijski "penali", piše BIRN.

- Postoje indicije o prevari u prodaji linija za proizvodnju municije Jugoimportu - kaže za BIRN tadašnji forenzički istražitelj KPMG-a Čihan Kuzkaja.

- Bez sumnje, sve moguće prevarne radnje idu na štetu srpskih poreskih obveznika - dodaje autor izveštaja, navodeći da je pitanje za srpsku stranu zbog čega su uopšte pristali na takve cene.

NJegova istraga je, kako se navodi, otkrila i "skrivenog" posrednika u poslu - srpsku privatnu firmu Intermerkur u vlasništvu Vladimira Ivanovića.

Izvor: BIRN

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Filantropi iz evrope

Zvonjenje na vratima.Čovek otvara vrata i vidi na pragu kako stoji osoba sa kiselim izrazom ...

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA