Najnovije

PREMIJERKA PORUČILA: Prestanimo sa vređanjem!

Na Paradi ponosa su osim mene učestvovala i dva ministra i gradonačelnik Beograda, što predstavlja ozbiljnu političku poruku i znak da je naše društvo sazrelo, napisala je u autorskom tekstu za "Nedeljnik" premijerka Ana Brnabić.

Ana Brnabić (Foto: Jutjub)

U tekstu, u kome govori o napretku Srbije na polju unapređenja ljudskih prava, premijerka ističe da su to koraci neophodni da bi situacija bila još bolja.
Ona se osvrnula na nedavno održanu Paradu ponosa rekavši da je Srbija tada pokazala da se ne odriče različitosti i da na manjine ne gleda sa nipodaštavanjem.

Različitost i tolerancija

Različitost i tolerancija, piše Brnabić, ipak se ne smeju svesti isključivo na prepoznavanje i uvažavanje pripadnika LGBT populacije, već i na druge manjinske grupe.
- Retorička su, ali i suštinska pitanja, koliko je na primer Roma potencijalno i stvarno ugroženo onog trenutka kada prekorače prag svog doma, koliko njih ne prijavljuje nasilje, i to ne zbog policije, koju moram da pohvalim, već zato što prijava podrazumeva i otkrivanje razloga, socijalnu izloženost. Ne zaboravimo osobe sa invaliditetom, žene i decu žrtve nasilja, osobe koje pate od teških i retkih bolesti... - piše ona.

Deca se obrazuju na 15 jezika

Navodi i da uprkos ratovima, koji su na našim prostorima ostavili dubok trag, u Srbiji danas živi 26 etničkih ili nacionalnih manjina.
- To je više nego bilo gde u Evropi, 55.000 dece se obrazuje na 15 jezika, u čak osam lokalnih samouparava u upotrebi je šest zvaničnih jezika - napisala je ona za "Nedeljnik", i dodala da sve te manjine predstavlja 21 Savet nacionalnih manjina.
Kaže i da sve one dobijaju podršku iz budžeta i učestvuju u kreiranju politika koje se tiču kvaliteta života pripadnika nacionalnih manjina u Srbiji.

Razgovor

- Ipak, sva ta postignuća ne smeju umanjiti značaj pokretanja dijaloga o toleranciji i uvažavanju sagovornika, a takođe ne smeju biti izgovor da tolerišemo govor mržnje samo zato što nije praćen fizičkim nasiljem - navela je ona.
Ističe da je odgovor na jezik mržnje razgovor.
- Uvažavanje drugačijeg mišljenja, razumevanje kritike, strpljenje, otvorenost, suočavanje sa sobom, političari koji daju primer, profesori u školama koji uče decu toleranciji, mediji koji treba da imaju i edukativnu ulogu - dodala je.

Parada - samo informacija

Premijerka ističe da želi da živi u društvu u kome je Parada ponosa vest na nivou informacije koja se odnosi na zatvaranje ulica za saobraćaj.
- Posle nesumnjivog opadanja broja fizičkih napada na osobe koje se razlikuju od većine, jednako je važno da prestanemo da se povređujemo rečima. Ma koliko šamar može proizvesti bola, težina reči često je daleko bolnija. Zato je važno da svi zajedno radimo na uspostavljanju međusobnog razumevanja i uvažavanja, slobodni da se ispoljimo kao ličnosti bez straha od ličnog kajanja i društvene osude - zaključuje ona. Pogledajte OVDE zbog čega je nastao sukob u Vladi. Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Ovako je Šešelj reagovao na ekspoze Ane Brnabić:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA