Najnovije

TAČKA BEZ POVRATKA: Španska vlada preuzela upravljanje Katalonijom! Slede hapšenja?

Vlada Španije ukinula je u subotu ujutro autonomiju i preuzela upravljanje Katalonijom, javio je BBC.

Pudždemon u Parlamentu Katalonije posle proglašenja (Foto: Jutjub)

U zvaničnom državnom biltenu je objavljeno da je upravljanje Katalonijom povereno potpredsednici španske vlade Soraji Saens de Santamarija.
Prethodno su smenjeni visoki policijski zvaničnici, prenosi ovaj medij.
Podsetimo, skupština Katalonije je većinom glasova usvojila deklaraciju o nezavisnosti i proglasila otcepljenje od Španije.
Odmah nakon toga španski Senat aktivirao je član 155. Ustava i odobrio vanredne mere.
Ovo je spisak mera koje je španska vlada počela da uvodi u Kataloniji nekoliko sati nakon što je katalonski parlament izglasao nezavisnost:
- Raspuštanje katalonskog regionalnog parlamenta i sazivanje izbora u Kataloniji za 21. decembar
- Španska vlada je predložila Ustavnom sudu poništenje odluka donesenih u petak u katalonskom parlamentu gde je izglasana nezavisnost.
- Otpuštanje predsednika katalonske vlade Karlesa Pućdemonta, potpredsednika i ostalih ministara katalonske vlade
- Odabir španskih ministarstava kao organa koji će preuzeti dužnosti svakog od katalonskih ministarstava
- Zatvaranje kancelarije predsednika i potpredsednika katalonske vlade
- Ukidanje Saveta za nacionalnu tranziciju, tela kojeg je osnovala katalonska vlada 2013. i čiji je zadatak savetovanje u procesu osamostaljenja
- Ukidanje Diplokata, tela zaduženog za javnu diplomatiju Katalonije u svetu
- Ukidanje katalonskih delegacija u svetu, osim u Briselu
- Otpuštanje delegata katalonske vlade u Briselu i Madridu
- Otpuštanje generalnog sekretara sektora unutrašnjih poslova i generalnog direktora katalonske autonomne policije
Mere, koje nisu nikada korišćene od kad je pre 39 godina uvedena demokratija u Španiji, najavio je premijer Mariano Rahoj u Madridu.
One proizlaze iz člana 155. španskog Ustava i centralna vlada ih može primeniti kada neka od 17 autonomnih pokrajina odbija da primeni odredbe Ustava donesenog 1978.
Španski premijer Rahoj u narednim danima mora pažljivo da postupa, blizu je tačke bez povratka i nikako ne želi krv na ulicama Katalonije, piše "Gardijan"  
Kako navode, Rahoj ima pravne mogućnosti da preduzme oštre mere nakon proglašenja nezavisnosti Katalonije, ali on mora da pažljivo postupa ili rizikuje propast.
- Ono što sledi moglo bi da podigne ili da uništi Rahoja i njegovu vladu, ali bi isto tako moglo da podigne ili da uništi Španiju - piše u analizi “Gardijana“.
Oni ističu da će "tvrđe krilo" Madrida sada zahtevati brzo rešavanje katalonske krize i "uništavanje" svih katalonskih lidera.
Kazne za pobunu unutar španskog ustava su oštre, a vlada Marijana Rahoja je već pokazala da je spremna da to oružje upotrebi zatvarajući dvojicu katalonskih lidera. 
Osim toga, moglo bi da usledi i još hapšenja među 70 katalonskih poslanika koji su glasali za nezavisnost Katalonije, iako im to što je glasanje bilo anonimno pruža zaštitu. 
- Da li će oni poći tiho ukoliko dođu po njih? Malo verovatno. A da li će se Rahoj, sada kada ih je sve smenio, odlučiti na taj potez? Ima pravne mogućnosti za to, ali bi to politički predstavljalo tačku sa koje nema povratka - piše "Gardijan". 
Kako navode, više hapšenja bi značilo i više protesta zbog "političkih zatvorenika", kao i mogućnosti većeg otpora na ulicama. 
Ukoliko želi da sve brzo bude gotovo, Rahoj bi mogao da donese dodatne oštre mere, uključujući slanje bezbednosnih snaga koja bi zamenila lokalnu policiju, a ukoliko dođe do nemira u Barseloni ili u drugim katalonskim gradovima mogao bi da bude nametnut policijski čas kada bi glavne zgrade regionalne vlade i medija koji su za nezavisnost bili zauzeti, navodi se u tekstu. 
Međutim, ističe se i da će Rahoja oprezni savetnici savetovati na "manje dramatičan odgovor" - svaka preterana reakcija Madrida mogla bi da potpuno zapali situaciju, poveća međunarodne kritike i one Katalonce koji su politički neodlučeni gurne ka ideji nezavisnosti. 
"Gardijan" ističe i to da su referendum iz 2014. godine, kao i istraživanja javnog mnjenja nakon toga, pokazali da je većina Katalonaca protiv toga da se odmah dođe do nezavisnosti, ali da im je u isto vreme veoma stalo do njihove autonomije. 
Osim toga, oni apeluju i da postupke Madrida pažljivo gledaju Baski i da bi svaki pogrešan potez mogao da dovede do nemira širom zemlje. 
- Najveći košmar Marijana Rahoja je mogućnost da sve pređe u nasilje, krv na ulicama Barselone uživo na svetskim televizijama bi mogla sve da promeni - zaključuje "Gardijan".
Pročitajte OVDE kako će španska opozicija rušiti katalonsku nezavisnost?
Izvor: BBC/Hina/B92

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Španija u panici, aktivirali "nuklearnu" opciju!
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA