Najnovije

RAZBIJANJE MITOVA: Ne, Rusija ovo nije uradila!

Često čujemo mišljenje da su Amerikanci nezakonito oduzeli Aljasku, da je Ruska Imperija nikada nije ni prodala, već je ustupila u najam na 99 godina, ali, eto, godine su prošle a Amerikanci odbili da je vrate.

Moskva (Foto: pixabay. com)

Ovu verziju ponavljaju i neki pravi istoričari i amateri, a ovde je objašnjeno šta se iza svega toga krije i kako je u to umešan Staljin.

2014. godine, u jeku pripajanja Krima Rusiji, na zvaničnom sajtu Bele kuće pojavila se peticija za pripajanje Aljaske. Takoreći, „s pravom“. Jer Rusi su otkrili ovu teritoriju, osnovali prva naselja, razvijali je i uspostavili svoju vlast. Iako je peticiju potpisalo preko 35 000 ljudi, ona, naravno, ništa nije dala, sem uzburkanih strasti i ponavljanja priče o „ko zna koji put prevarenoj Rusiji“.

Kada su 1918. godine vlast u Rusiji preuzeli boljševici, odbili su sve finansijske i teritorijalne obaveza na koje je pristala Ruska Imperija. Međutim, ni tad nije iskrslo pitanje Aljaske. Prema sporazumu o prodaji pola miliona hektara ruske teritorije Sjedinjenim Američkim Državama iz 1867. godine, Americi je zauvek pripala čitava teritorija Aljaske.

Priča se ipak da je tokom konferencije na Jalti, Staljin u jednom trenutku spomenuo da više neće tražiti pripajanje Aljaske Sovjetskom Savezu. Amerikanci su bili pomalo zbunjeni, jer SSSR dejure i defakto nije imao nikakva prava na teritorije Severne Amerike. Ali otad i s vremena na vreme ova priča ispliva na površinu, pa o tome razglabaju i neki ruski političari poput lidera Liberalno-demokratske stranke Vladimira Žirinovskog.

Kakogod, postoji još jedan mit povezan s Aljaskom, a to je tvrdnja da Rusija nikada nije dobila obećani novac.

Prema ovom drugom mitu, 7,2 miliona američkih dolara, ili 11 362 481 rublja i 94 kopejke 16. jula 1868. potonulo je u zlatnim polugama na dno Baltičkog mora zajedno sa brodom Orkni, piše Rusija Bijond.

Vlasnik broda, izvesni Vilijem Tomson je digao Orkni u vazduh da bi dobio osiguranje za izgubljenu robu. Slučaj je u detaljima ispričan u ovom članku, a glavni minus teorije o pokradenoj Rusiji je očigledan: isplata novca je izvršena 1. avgusta 1868. i brod Orkni nikako nije mogao da prevozi zlato za Ruse. Tim pre, što je iste godine putovao u Južnu Ameriku, a ne u Sankt Peterburg.

A što se tiče novca, kako piše ruski istoričar Aleksandar Petrov, skoro 11 miliona rubalja (od 11 362 481) nije ni došlo do Rusije, već je potrošeno u inostranstvu na kupovinu opreme za izgradnju ruske železnice, pa i nije bilo potrebe da se zlato prevozi preko mora.

Da dođe do rata, Amerika bi izgubila od Rusije, više o tome OVDE!

Izvor: Alo

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA